Přejít na navigaci

Historie thajských masáží

Podle jedné z legend je zakladatelem thajské masáže a thajské tradiční medicíny (TTM) Shivago Komarpaj nebo také Dr. Jivaka Komarabhacca (dále jen Dr. Jivaka), který se v pátém století před n.l. stal osobním lékařem samotného Buddhy.

Ájurvéda - léčebná metoda z Indie

Dr. Jivaka byl znalcem Ájurvédy, což je souhrn jedněch z nejstarších léčebných metod na světě. Původ tohoto léčebného systému se datuje před 5000 lety na území Indie.

Tento slavný ájurvédský léčitel cestoval do Thajska, křižovatky obchodu mezi Indií a dálným východem. Zde na základě svých ájurvédských znalostí a pod vlivem staré čínské medicíny položil základ pro čtyři větve Tradiční Thajské medicíny:

  • Wai Khruu (duchovní praxi),
  • Bylinným preparátům,
  • Výživě,
  • Nuad Bo Rarn (thajské masáže).

Proto je Dr. Jivaka označován jako otec tradiční thajské medicíny. Jeho jméno, které převzal v Thajsku - Shivago znamená "Otec Doktor".

Thajská jóga v Sangha

Dr. Jivaka začal šířit praxi v thajské józe v Sangha - komunitě buddhistických mnichů, pro které byla tato forma fyzioterapie ideálním způsobem jak uvolnit svaly a zmírnit svá bolavá těla po dlouhých hodinách cvičení a meditací (Vipassana a Samatha Bhavana).

Mniši a mnišky opatrovali učení mistra Shivaga známé jako tradiční thajská léčebná masáž a nazývaná též jako "nuat phaen boran thai", což doslova znamená "starý thajský způsob léčení rukama". Mniši, podporováni thajskou královskou rodinou si předávali ústní formou znalosti o thajské masáži z generace na generaci.

Postupem času se tato rozsáhlá praxe vyvinula v unikátní umění thajské jógy zahrnující úseky hlubokého soustředění, akupresury, bylinné a lázeňské léčby, meditace a buddhistické filozofie.

Ve skutečnosti je historie thajských masáží daleko složitější, než jak vypovídá tato legenda jediného zakladatele. Thajská masáž, tak jak je praktikována dnes, stejně jako tradiční thajská medicína obecně, je kombinace vlivů z indické, čínské a jihovýchodní Asie, kulturní sféry a tradiční medicíny a umění. Tato thajská masáž je pravděpodobně produktem 19. století syntézou různých metod a tradic z celého království. Dokonce i dnes je v Thajsku značný rozdíl region od regionu a není zde žádný teoretický rámec, který je všeobecně přijímán u léčitelů.

První oficiální záznamy

První oficiální záznamy o thajské masáži jsou datovány k roku 1830, kdy se král Rama III. prosadil za restaurování buddhistického klášterního komplexu Wat Po (Wat Phra Chetuphon), jenž je nejznámější vzdělávací institucí na thajskou masáž a je také označován za kolébku thajské masáže. Komplex Wat Po obsahuje sochy v pozicích thajské jógy. Do mramoru jsou zde vytesané nápisy související s tradiční thajskou medicínou a masáží.

Dalším historickým momentem tradiční thajské medicíny byl rok 1870, kdy král Rama V. zadal úkol vytvořit knihu o Tradiční thajská medicíně. Tato kniha byla dokončena až na počátku dvacátého století. V roce 1920 se thajská masáž stala oficiální profesí jako součást tradiční thajské medicíny.

Thajská masáž revival

V roce 1985 vznikl projekt "thajská masáž revival" s cílem informovat společnost o výhodách thajské masáže a vzdělávat terapeuty. Projekt pokračuje a kontinuálně se pracuje na vývoji osnov, kodexu chování, udělování licencí a předpisů. Současně se zpracovávají materiály o historii a praxi tradiční thajské medicíny.

Zdroje: Watpothaimassage.com | Findarticles.com | Wikipedia EN | Wikipedia CS


Thajská masáž

Pivní lázně

Masáže-thajské.eu

Copyright © 2009 - 2024 Thajské masáže | Tvorba www prezentací | Mapa stránek | Partneři | Reklamní prostor